Rehabilitacja po mastektomii

visibility234 Wyświetlenia comment0 komentarze

Mastektomia co to jest i jak powinna przebiegać rehabilitacja po mastektomii? To pytania, które często pojawiają się nie tylko wśród pacjentek, ale również ich bliskich. W poniższym artykule podpowiemy, jak powinny wyglądać ćwiczenia i fizjoterapia po mastektomii, a także jakie zmiany wprowadzić w codziennym funkcjonowaniu, by powrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego po operacji piersi.

Mastektomia – co to takiego?

Na początek krótkie wyjaśnienie: co to jest mastektomia? To zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednej lub obu piersi w przypadku potwierdzenia raku piersi niedającego się wyleczyć za pomocą innych metod. Zabieg często obejmuje również usunięcie węzłów chłonnych i powięzi mięśniowych w obrębie klatki piersiowej, a także rekonstrukcję usuniętej piersi. Wiąże się z pooperacyjnym bólem, obrzękami i zwiększeniem wrażliwości operowanego miejsca. Niejednokrotnie konsekwencjami mastektomii mogą być: spadek kondycji i wydolności, zaburzeniem symetrii ciała i osłabienie mięśni. Dla pacjentki usunięcie piersi wiąże się również z silnym przeżyciem, dlatego rehabilitacja po mastektomii powinna być wieloaspektowa i wykonywana zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty.

Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii jest ważna, ponieważ pomaga pacjentce uniknąć powikłań, zwiększyć sprawność kończyny po stronie operowanej, złagodzić dolegliwości bólowe, poprawić wydolność układu sercowo-naczyniowego i ogólną kondycję. Dostosowana do stanu pacjentki rehabilitacja może przyczynić się do zmniejszenia nawrotu choroby oraz poprawy samopoczucia kobiety.
Rehabilitacja powinna być prowadzona pod okiem specjalisty, który odpowiednio dobierze ćwiczenia i inne zalecenia pod kątem konkretnego przypadku. Zwykle dzieli się ją na rehabilitację wczesną (tuż po operacji) i następczą (po wypisaniu pacjentki ze szpitala). Jak najczęściej wygląda fizjoterapia po mastektomii?

Wczesna rehabilitacja po mastektomii (podczas przebywania w szpitalu):

  • zabezpieczenie kończyny po stronie operowanej przed oparzeniami, urazami i skaleczeniami,
  • drenaż ułożeniowy (prawidłowe ułożenie kończyn dolnych, jak i górnych po stronie operowanej),
  • stopniowe wprowadzanie masażu limfatycznego,
  • ćwiczenia oddechowe poprawiające wydolność,
  • unikanie podnoszenia, pchania czy przesuwania nawet małych ciężarów oraz wysiłku fizycznego (mogą spowodować obrzęk limfatyczny),
  • rehabilitacja w pozycji leżącej i stopniowa pionizacja ciała pacjentki.

Poszpitalna rehabilitacja po masektomii (zwykle trwa 5-8 tygodni):

  • kinezyterapia poprzez ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości, utrzymanie stabilnej postawy ciała oraz stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej (np. spacer – marsz – bieg). Wszystkie ćwiczenia po mastektomii z rekonstrukcją lub bez powinny być o umiarkowanej aktywności, dostosowane do możliwości pacjentki,
  • masaż kończyn górnych i drenaż limfatyczny,
  • terapia blizny,
  • przeciwdziałanie obrzękom limfatycznym (np. poprzez noszenie odpowiedniej bielizny dla Amazonek, rękawów uciskowych, bandaży czy wykonywania drenażu limfatycznego),
  • utrzymanie stabilnej masy ciała pacjentki poprzez odpowiednią dietę.

W późniejszych fazach rehabilitacji po mastektomii pacjentki mogą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych i poddać się psychoterapii grupowej, np. w grupach dla Amazonek. Dzięki nim mogą zwiększyć swoją wiedzę na temat codziennego życia po mastektomii, ale też poprawić swą kondycję i samopoczucie.

Biustonosze po mastektomii

Duże znaczenie ma specjalistyczna bielizna po mastektomii. W pierwszej fazie po operacji zalecane są biustonosze pooperacyjne, które pomogą zmniejszyć obrzęki i zasinienia oraz pomóc w gojeniu się ran. W poszpitalnym etapie rehabilitacji polecany jest biustonosz po mastektomii zapinany z przodu, który ułatwi zakładanie i zdejmowanie bielizny podczas ograniczonej ruchomości kończyn górnych. Stanik po mastektomii powinien być wykonany z miękkich, delikatnych dla skóry materiałów i mieć szerokie stabilne ramiączka z możliwością regulacji. Pomagają równomiernie rozłożyć ciężar i zapewnić komfort podczas noszenia biustonosza. Stanik dla Amazonek może być wzbogacony w specjalne kieszonki na protezy lub wkładki symetryzujące.

Nasz sklep z bielizną pooperacyjną to miejsce, w którym bez wychodzenia z domu kupisz specjalistyczne biustonosze po mastektomii, które pomogą zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym, ale także zwiększyć samopoczucie w chorobie nowotworowej. Oferujemy biustonosze pooperacyjne, codzienne (z kieszonkami na protezy, jak i bez), sportowe, spoczynkowe, o nowoczesnym wzornictwie (np. z koronkami, kokardkami, ażurami, fiszbinami). W Pinbra doradzimy także, jaki biustonosz po mastektomii wybrać, by poczuć się komfortowo i kobieco.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień