1. Mam zaplanowaną operację oszczędzającą piersi z powodu raka - czy będę potrzebowała specjalistycznej bielizny w okresie pooperacyjnym, jeśli tak to jakiej?  

Tak, biustonosze medyczne są bardzo ważnym elementem leczenia w okresie pooperacyjnym, powodują lepsze gojenie ran, zarówno tych na skórze jak i tych wewnątrz piersi, biustonosz kompresujący zmniejsza ryzyko obecności zbiorników płynu w ranie. Stanik powinien być noszony w ciągu dnia jak i w nocy przez ok 4 tygodnie po operacji. W tym okresie zalecany jest np. biustonosz Sarah lub Patricia. Na okres radioterapii, która rozpoczyna się zwykle ok 6-8 tygodni po operacji zalecany jest biustonosz Theraport. 

2. Na co zwrócić uwagę przy doborze bielizny??

Bielizna kompresująca w okresie pooperacyjnym bez względu na to, czy jest to operacja onkologiczna, rekonstrukcyjna, czy plastyczna jest niezwykle istotnym elementem terapii. Biustonosze, czy pasy kompresujące muszą być dobrze dobrane, nie powinny być zbyt luźne. Powinny mieć możliwość regulacji zarówno w obwodzie jak i w długości ramiączek. Biustonosze nie mogą mieść fiszbin.

3. Co to jest bielizna kompresująca i w jakim celu ją się stosuje?

Bielizna kompresująca powinna działać zgodnie z jej nazwą powinna kompresować – tzn. wywierać ucisk z zewnątrz na operowaną okolicę tak aby zmniejszać obrzęk, zasinienia i wspomagać krążenie w operowanej części ciała. Jest stosowana po operacjach piersi, po liposukcji i przeszczepianiu tkanki tłuszczowej, po wielu operacjach plastycznych. Po operacjach piersi biustonosze i pasy zwykle powinny być noszone do 3 miesięcy po operacji, ale są od tego odstępstwa uzależnione od tego jak duże masz piersi, jakie implanty były zastosowane, jaka metoda operacji, jak się goja rany. Zawsze należy dopytać swojego lekarza jak długo zaleca noszenie bielizny kompresującej.

4. W jakim celu stosuje się pas kompresujący? Pas kompresujący utrzymuje operowane piersi w odpowiednim położeniu, zapobiegając przemieszczaniu się do boku i do góry.

5. Gdzie można uzyskać pomoc/więcej informacji na temat leczenia nowotworów piersi?

Współpracujemy z wieloma organizacjami wspomagającymi pacjentów na różnym etapie leczenia onkologicznego. Warto korzystać z informacji zamieszczonych na profesjonalnych stronach Fundacji lub Organizacji Pacjenckich. Można tam znaleźć wiele istotnych i co ważne sprawdzonych pod względem merytorycznym, informacji na temat chorób piersi w zależności od tego na jakim etapie choroby znajdujesz się i z jakimi problemami zmagasz się.

Poniżej znajdują się linki:

www.zwrotnikraka.pl

www.hellozdrowie.pl

www.facebook.com/FundacjaOmeaLife